Jak zacząć swoją przygodę z drukiem 3D
Druk 3D znajduje coraz szersze zastosowanie zarówno w przemyśle, w medycynie, czy w życiu codziennym. Nie każdy natomiast wie na czym polega technologia druku przestrzennego i do czego można go wykorzystać, a jak się okazuje zastosowań jest wiele. Technologia ta cieszy się coraz większą popularnością, nie wymaga zastosowania skomplikowanych instalacji, a drukowanie można rozpocząć nawet w domowym zaciszu.
Co to jest druk 3D?
Najprościej mówiąc to proces powstawania trójwymiarowego modelu na podstawie modelu komputerowego. Wygenerowany kod na podstawie pliku w formacie STL w dedykowanym dla drukarki programie zawiera zapis ruchów jakie musi ona wykonać aby uzyskać gotową bryłę. Pierwsza drukarka 3D została opracowana przez Charlesa Hull’a w 1984 r. i opatentowana dwa lata późnej jako technologia stereolitografii (SLA). Metoda ta polega na światłoutwardzaniu specjalnej żywicy. Do tej pory jest to jedna z najpopularniejszych metod druku 3D. Drugą równie popularną metodą jest technologia FDM – Fused Deposition Modelling polegająca na warstwowym osadzaniu termoplastu. Opracowana przez Scotta Crumpa w 1988 r. przyczyniła się do powstania jednej z najbardziej rozpoznawalnej marki drukarek 3D Stratasys.
Zastosowanie druku 3D
Druk 3D daje szerokie spektrum zastosowań. Jednym z przykładów jest wykorzystywanie go do tworzenia prototypów, tzw. rapid prototyping. Stworzenie modelu 3D, przygotowanie kodu i uruchomienie wydruku zajmie znacznie mniej czasu niż uruchomienie całego procesu produkcyjnego. Możliwości jakie daje nam w tym przypadku druk 3D to szybsze rezultaty, dzięki czemu zyskujemy czas na ewentualne modyfikacje przez uruchomieniem docelowej produkcji oraz niejednokrotnie oszczędzamy sporo pieniędzy. Na takie rozwiązania często decydują się firmy z branży przemysłowej.
Kolejnym zastosowaniem technologii druku przestrzennego jest branża medyczna. Na rynku pojawia się coraz więcej materiałów z przeznaczeniem medycznym do produkcji np. protez, specjalistycznych narzędzi, czy sprzętu medycznego. Druk 3D został już wykorzystany m.in. w kardiologii, stomatologii oraz protetyce.
Druk 3D to także wiele innych zastosowań zaczynając od mody, akcesoriów domowych poprzez modelarstwo, ogrodnictwo kończąc na mechanice i informatyce. Nie trzeba być profesjonalistą aby spróbować swoich sił w drukowaniu. Dostępność na rynku drukarek, a także filamentów i akcesoriów sprawia że tą dziedziną może zająć się każdy.